Mikro ihracat nedir?

Mikro ihracat, 300kg ve 15000 € limitine kadar ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile yurtdışı edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir.

♦ ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) nedir? İthalat ve ihracatta ekspres taşıyıcılar yani operatörler tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Gümrük müşavirleri ETGB düzenleyemezler.

Bedelli ihracatımı gümrük müşavirliği firması ile yapmam gerekmiyor mu? Gümrük müşavirliği firmaları sadece detaylı beyan ile işlem yapabilirler ve ETGB düzenleyemezler. ETGB beyanları, operatör yetkisine sahip ekspres taşıyıcı firmalar tarafından düzenlenebilmektedir. Bu kapsamda , DHL Express, 300kg ve 15000 € limitine kadar yapacağınız bedelli ihracatlarınızı operatör olarak beyan edebilme yetkisine sahiptir ve Mikro ihracat beyanı yapabilmektedir.

♦ Mikro İhracat gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

  • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi
  • İş Emri (Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu)
  • Maliye onaylı faturanın aslı,
  • Yurtdışı için Türkçe faturayla tutarlı İngilizce fatura

♦ Mikro İhracat gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için hazırladığım evrakları nasıl yollayacağım?

Gümrük işlemleri için gereken; Dolaylı Temsil Yetki Belgesi , Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu (İş emri), maliye onaylı faturanın aslı, yurtdışı için Türkçe fatura ile tutarlı İngilizce fatura kopyası ve konşimento orjinali

♦ Gönderim Mikro İhracat limitlerini geçerse ne yapmam gerekir?

İhracat olarak, Gümrük Müşavirliği firması aracılığıyla detaylı beyan ile işlem görmesi gerekmektedir.

♦ Limit dahilindeki her ihracatımı Mikro İhracat ile yollayabilir miyim? Örn: Tamire yollanan bir parça vb.

Mikro ihracat olarak sadece kat-i ve satış amaçlı ihracatlarınızı yollayabilirsiniz. Farklı rejim gerektiren; tamire giden eşya, hariçte işleme, fuara geçici çıkış gibi ihracatlarınız kapsam dışındadır. Bu rejimlerle çıkacak eşyaların Gümrük Müşavirliği firmaları aracılığı ile detaylı beyan ile çıkış yapması gerekmektedir.

♦ Mikro İhracat ile çıkış yapan gönderilerim için İhracatçılar Birliği ücreti ödeyecek miyim? 

ETGB ile Mikro ihracatlarda birlik onayı gerekmediğinden, bu işlem yapılmamakta ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Hemen Ücretsiz Deneyin!

Demo formunu doldurun, E-ticaret yazılımımızı ücretsiz inceleyin!